Katalóguskeresés Duplicate 1

 

Nyitó oldali csempék

Asset Publisher

„A jövő könyvtára” szakmai konferencia Székelyudvarhelyen

2024. augusztus 29-30-én a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár ismét megrendezte a Jövő könyvtára elnevezésű konferenciát, amelyet 2018 óta szerveznek meg évenként, és amelynek célja egyes intézmények bemutatása, szakmai tevékenységek ismertetése, valamint a könyvtárak előtt álló, jelen- és jövőbeli kihívások megbeszélése mellett a Kárpát-medencei magyar könyvtárosok közötti kapcsolatépítés és kapcsolattartás. E rangos eseményen idén 99 magyar könyvtáros vett részt a Felvidékről, Kárpátaljáról, Délvidékről, Magyarországról és Romániából. Könyvtárunkat dr. Urai-Tóth Éva főosztályvezető-helyettes, Villám Judit osztályvezető és Maltsik Balázs vezető szakreferens képviselte.

A konferenciát a hagyományoknak megfelelően a székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal Szent István termében nyitották meg. Gálovits Rózsa, a konferencia főszervezője köszöntötte a konferencia résztvevőit, majd Szőcs Endre igazgató a szakmai együttléten túl a több esztendőn át visszatérő kollégák baráti és jó partneri kapcsolatának jelentőségéről beszélt. Székelyudvarhely polgármesterének és Bíró Barna-Botond Hargita Megye Tanácsának elnökének köszöntő szavai után következtek az aktuális témákról szóló előadások:

Bujdosóné Dr. Dani Erzsébet, a Kecskeméti Katona József Könyvtár igazgatója, a Debreceni Egyetem tanszékvezetője az olvasásnépszerűsítésre fókuszált. A könyves influenszerek befolyását és kommentárjaik hatását fejtette ki egy diákja doktori disszertációjához készült felmérés alapján.
Lovas-Szabó Kitti Budapestről az a.lapozó meseklub vezetőjeként a „csendes” könyvekből tartott foglalkozások segítségével közösségi élményt varázsol a gyermekcsoportoknak. A Silent Bookkal szélesíti a fiatalok fantáziáját, valamint visszahozza a hajdani mesélés világát, nem csak a gyermekek számára.

Kovácsné Koreny Ágnes, a Budapesti Szabó Ervin Könyvtár főigazgatójának előadása a könyvtára által megrendezett Közkönyvtári Börze eredményének bemutatására összpontosult, ahol lehetőséget adtak a közkönyvtáraknak, hogy be tudják mutatni könyvtáros társaiknak ötleteiket, illetve azok gyakorlatba történő átültetését. Ezek az újdonságok mintaként szolgálnak más könyvtárak számára is.

Hollandiából Merel Kuitert, a NOBB (Libraries of Noord-Oost Brabant) könyvtárosa online tartotta előadását a Programming for and with Young Adults című programjuk bemutatásával. A 18-25 év közötti fiatal felnőtteket csalogatják be a könyvtárba, az ottani könyvtárosok által szervezett programok segítségével. Megkérdezik őket aktuális problémáikról, érdeklődnek programötleteikről az általuk kiválasztott időpontban, amikor a lehető legtöbben jönnek el. Legfontosabbnak a fiatalokkal kialakított bizalmi és partneri viszonyt tartja. Egyik izgalmas programjuk az „élő könyvtár” volt, amelyben „embereket kölcsönözhettek ki”, akikkel egy bizonyos témáról beszélgethettek.

Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke a közkönyvtárak jövőbeli szerepe mellett arról beszélt, hogy mit várnak el az őket fenntartók az intézményektől. Kifejtette, hogy a könyvtáraknak láttatni kell magukat és kulturális tevékenységüket, melynek ismeretében a fenntartó is szívesen támogatja az intézményeket.

A Városi Könyvtárban folytatódott a konferencia, ahol Lázok Klára, a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár vezetője és Agyagási Hajnal, a Maros Megyei Könyvtár egyik osztályvezetője beszéltek könyvtárukról és az általuk szervezett programokról. A város magyar és román lakosságát is igyekeznek bevonni a kulturális programokba. Elérhető és publikus helyeken reklámozzák programajánlataikat. Népszerűek a kiállítások, könyvbemutatók, különböző tematikus előadások a város nevezetességeiről, vagy annak híres embereiről. A Teleki-Bolyai Könyvtár már régebbtől csatlakozott a Múzeumok éjszakája programhoz. A Beszélő könyvek rendezvénysorozatukon szakértők bevonásával a gyűjteményükben fellelhető könyvekről tartanak bemutatókat.

Másnap a könyvtárosok az előző napi előadók témái köré szervezett kerekasztal beszélgetésekből választhattak. Ezt követően számos érdekes program várt rájuk, Szabó Károly fényképezéstörténeti előadása után ellátogathattak a Kovács-fényképészethez, ahol egy működő fotótörténeti műhellyel ismerkedhettek meg, valamint megnézhették a Haáz Rezső Múzeumban a Bolyai – Erdély Géniusza kiállítást is. A résztvevők kipróbálhatták a városi könyvtár földrengés-szimulátorát és az interaktív sószobát, illetve éjjelbe nyúlóan részt vehettek a Nyitott könyvek éjszakája című könyvtári rendezvényen is.

​​​​​Mint minden évben, a konferencia ezúttal is remek lehetőséget kínált az Országgyűlési Könyvtár munkatársainak arra, hogy találkozhassanak a „Könyvtár, ami összeköt” pályázati program egykori résztvevőivel.

Banner

Online account

Hungarian Juristical Portal

Országház Könyvkiadó

MPGY

Rare Books and Manuscripts Collection

Bibliography of Legislation and Public Affairs

Repository of Architectural Plans

Image Repository

ADT