Nyitó oldali csempék
Asset Publisher
Idén a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár adott otthont a Magyar Könyvtárosok Egyesülete 51. Vándorgyűlésének július 3 és 5. között. Ebben az évben a könyvtár mint hiteles hely, mint hiteles információszolgáltató állt a figyelem központjában, ennek megfelelően a rendezvény szakmai programja is e téma köré szerveződött.
Az Országgyűlési Könyvtár két szekció ülésén is aktívan képviseltette magát – több kollégánk előadóként szerepelt a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Társadalomtudományi, valamint a Jogi Szekciójának programjában július 4-én.
A Társadalomtudományi Szekció idén a „Könyvtárak és adatbázisok az oktatás és kutatás szolgálatában” témát tárgyalta. Az első felszólaló, Rózsa Dávid (KSH Könyvtár), a könyvtárak közösségi médiában való megjelenésének fontosságáról, annak hasznáról beszélt. Véleménye szerint a könyvtáraknak erőteljesebb jelenléte lenne szükséges a ma még kiaknázatlan platformokon (moly.hu, Snapchat), de a könyvtár bármilyen megjelenése a közösségi médiában a könyvtári hitelesség imázsát erősíti.
Rózsa Dávid és Villám Judit
Fischer Mónika (Budapesti Corvinus Egyetem Egyetemi Könyvtár) arról tartott előadást, hogy az oktatás hiátusaiból mit tud pótolni a könyvtár. Milyen képzéseket tudnak a könyvtári munkatársak tartani a hallgatóknak, PhD-hallgatóknak, és az oktatóknak, amellyel a tanulást, és az oktatást is támogatják, illetve elősegítik a könyvtárhasználatot.
Drótos László (Országos Széchényi Könyvtár, E-könyvtári Szolgáltatások Osztálya), a webarchívumok létrehozásáról és kutatási célú hasznosításáról beszélt. Bemutatta az internetes tartalmak külföldi archiválási példáit, beszélt az OSZK webarchiváló projektjéről, a helyi archiválás fontosságáról, az együttműködési lehetőségekről és a webarchívumok kutatási hasznáról.
Lencsés Ákos (EISZ Titkárság), az EISZ Nemzeti Programban elérhető USC (Dél-kaliforniai Egyetem) SOÁ Alapítvány Vizuális Történelmi Archívumát mutatta be. Az adatbázis a népirtások túlélőivel, szemtanúival készített 55 ezer életútinterjút tartalmazza. Jelen pillanatban 38 magyarországi, és két határon túli könyvtárban lehet hozzáférni az adatbázishoz.
Villám Judit (Országgyűlési Könyvtár) a Hungaricana közgyűjteményi portálban való történeti, családtörténeti kutatást mutatta be a könyvtár két háború közötti vezetője, dr. Nagy Miklós életútján keresztül. A Középiskolai tanulmányoktól, az illető nyughelyének fellelhetőségéig számos életrajzi adatot, közéleti szereplést, nyilatkozatot, dokumentumot lehet megtalálni a Hungaricana adatbázisban kutatásunk tárgyáról.
A vándorgyűlés idei témája a "Hiteles hely -mindenhol, mindenkinek" nagyon inspiráló volt a jogi tájékoztatásban dolgozók számára. A Jogi Szekció elnöksége ennek alapján bőséges programkínálatot állított össze a szekció július 4-én, a székesfehérvári Törvényszéken tartott ülésére. A Törvényszék nevében dr. Zsitva Ágnes, a Székesfehérvári Törvényszék kollégiumvezető-helyettese köszöntötte a résztvevőket, majd a felszólalók a hitelesség témakörét boncolgatták: hol hogyan mit és ki tud hitelesen tájékoztatni, információt szolgáltatni.
Dr. Aczél-Partos Adrienn (Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi karának könyvtár vezetője) és dr. Varga Tímea (Országgyűlési Könyvtár Szakreferensi osztály vezető-helyettese) párhuzamos előadásában a két intézményben folyó gyakorlatot mutatta be ötletesen egymás mellé téve a tárgyalt területeket: gyűjtőkör, célcsoport, tájékoztatás szervezete, módja, tipikus felhasználói kérdések. Mindenekelőtt azonban elméleti alapozást adtak a hitelesség fogalmához.
dr. Varga Tímea és dr. Aczél-Partos Adrienn
Dr. Orosz Mária, a Magyar Közlönykiadó Jogi Tartalomszolgáltatási igazgatója bemutatta a Nemzeti Jogszabálytár mint a magyar jogszabályok hiteles forrása fejlesztéseit, új funkcióit, az Ügyfélkapu alól elérhető alkalmazásokat és a tervezett mobil applikációt.
A hiteles jogforrás-kereső bemutatása után az interneten elérhető jogi szakirodalom hitelességét vizsgálták a nap további felszólalói: mi hogyan hiteles, hogyan győződhetünk meg az adott tartalom hitelessége felől. Holl András (MTAK informatikai főigazgató-helyettese) a repozitóriumok, Dancs Szabolcs (OSZK főtanácsosa) a digitalizált dokumentumok, Parti Ádám (Országgyűlési Könyvtár csoportvezetője) pedig a kormányzati oldalak (webarchiválás) elemzésén keresztül járta körül a hitelesség kérdését.
Parti Ádám
Ezt követően a résztvevők áttértek a "ki a hiteles tájékoztató" témakörre. Gerencsér Judit (Tőry Gusztáv Szakkönyvtár vezetője) és dr. Füzy Tibor (a pécsi Jogklinika koordinátora) a szükséges személyi kompetenciákat vette sorra. Mindkét előadás igen tanulságos volt: az egyik a könyvtárosok, a másik pedig a jogászképzés szemszögéből közelítette meg az "ügyfelek" kiszolgálásához szükséges kompetenciákat, illetve azok megszerzésének lehetséges útjait.
Dr. Kristóf Péter (a pécsi Csorba Győző Megyei Könyvtár adatvédelmi tisztviselője) tolmácsolásában a hallgatóság megismerkedhetett a GDPR alkalmazásának gyakorlatával a megyei könyvtárban, a program lezárásaként pedig az RFID technológiáról, annak jelentőségéről és hasznáról hangzott el egy előadás.