Az Aranybulla és hatása a magyar történelemre

Az Aranybulla és hatása a magyar történelemre

Intézmény típusa: általános és középiskola, kollégium    

Szak: történelem

Óraszám: 40

Időszak: nyáron egy hét (5 nap) 

Helyszín: Országház

Részvételi díj: nincs    

Legközelebbi képzés időpontja:

-

 


Az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójának alkalmából indított képzés az Országgyűlés Hivatala és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének közös szervezében valósul meg. A résztvevők a friss történeti kutatásoknak megfelelően kaphatnak komplex képet az Aranybulla keletkezésének körülményeiről és későbbi hatásáról. Korszakokon átívelően tekintik végig a rendiség fejlődését, a kezdetektől a 17-18. századi rendi mozgalmakon át egészen a 19. századig, valamint megvizsgálják Werbőczy Tripartitumának hatását is a magyar jogtörténetre. Az Országgyűlési Könyvtár muzeális gyűjteményének segítségével fizikailag is közelebb kerülhetnek a Hármaskönyv és a későbbi Corpus Jurisok világához, interaktív feladatokkal fűszerezve.

A nagy hangsúlyt kapó gyakorlati foglalkozások során a pedagógusok megismerkednek az országgyűlések előzményének tekinthető törvénylátó napokkal, elmerülnek az oklevélkészítés rejtelmeiben, reformkori politikusok szerepébe bújva vitatkoznak a korszak nemességét mozgató kérdésekről.

Az Országház mellett további állomások is részét képezik a programnak: sor kerül az Aranybulla emlékévhez kapcsolódó székesfehérvári intézmények látogatására, illetve a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának tematikus bejárására. A külső helyszínek látogatásához az oda- és visszautazást a szervezők biztosítják.

A tanúsítvány kiadásához szükséges feltételek: a képzés legalább 90%-án elengedhetetlen jelenlét, továbbá a vizsgafeladat teljesítése. Vizsgafeladatként a résztvevők a 40. tanóra befejezése után a képzés egyik résztémájából kis (3-5 fős) csoportokban egy rövid, legfeljebb 10 perces kreatív bemutató feladatot állítanak össze, melyet a csoportok egymásnak prezentálnak.

Korábbi képzéseink résztvevőinek értékelését itt olvashatják.
A programról bővebb információt a pedagogustovabbkepzes(kukac)parlament.hu e-mail-címen kérhet.