Nyitó oldali csempék
Tartalom megjelenítő
Az Országgyűlési Könyvtár kiemelt hangsúlyt helyez a főgyűjtőköri tudományterületekkel (jogtudomány, politikatudomány, történelem), a nemzetközi szervezetekkel (ENSZ, EU), valamint a külföldi parlamentek működésével kapcsolatos friss külföldi szakirodalom minél szélesebb körű beszerzésére.
Rovatunkban szeretnénk az olvasók, a kutatók figyelmébe ajánlani a 2024-ben beszerzett külföldi könyveink közül néhány olyat, amelyek minden bizonnyal számot tarthatnak az e tudományterületekkel foglalkozók érdeklődésére. Ezúttal történelmi tárgyú köteteink közül ismerhetnek meg néhányat. A könyvek bibliográfiai adatait a borítóképre kattintva tekinthetik meg.
Amennyiben szeretnének még többet megtudni az ismertetett kötetekről, érdemes rákattintaniuk az egyes ajánlók végén található linkekre, melyeken keresztül könyvbemutatókat és a szerzőkkel folytatott beszélgetéseket láthatnak, hallhatnak.
Jacob Mikanowski: Goodbye, Eastern Europe: an Intimate History of a Divided Land. New York (N.Y.): Pantheon Books, 2023. 376, [2] p.
OGYK jelzet: KK IV/2634
JJacob Mikanowski történész, szabadúszó újságíró és író Portlandből. Tudományos munkássága középpontjában Kelet-Európa történelme áll, doktori értekezését a Kaliforniai Egyetemen, Berkeleyben védte meg európai történelem szakon. Az elmúlt néhány évben egyetlen nagyobb projekten dolgozott, ebből a munkából született meg Kelet-Európa olvasmányos története, annak színes kultúráját, szerteágazó politikáját, összetett vallástörténetét és bonyolult ideológiai hátterét feldolgozva. Kelet-Európa történeti áttekintésének eme újfajta megközelítésében a szerző górcső alá veszi a térség összes országát a Németország és Oroszország közötti hatalmas területen, Észtországtól Albániáig. Utazásokra, irodalomra, levéltári kutatásokra és saját családjának történetére támaszkodva ezzel a kötettel Mikanowski egy olyan földrajzi egység mindennapjait festette le előttünk, amelyet számos határ – vallás, birodalom, osztály és ideológia – szakít szét a mai napig is, ám ezzel válik minden más régiótól megkülönböztethetővé, egyedivé. Monográfiájában Kelet-Európa izgalmas történelmét meséli el a 20. század viharos eseményein keresztül, a nemzeti függetlenségért vívott küzdelmek, a világháborúk, a szocializmus, végül a szabadsághoz való visszatérés csúcs- és mélypontjaival.
Parks M. Coble: The Collapse of Nationalist China: How Chiang Kai-shek Lost China's Civil War. Cambridge [etc.]: Cambridge University Press, 2023. x, 270 p.
OGYK jelzet: KK IV/7872
Parks M. Coble, Jr. történész, akadémikus, a 20. századi Kína politikai, gazdasági, társadalmi és üzleti történetének szakértője. 1976 óta a Nebraska–Lincoln Egyetemen tanít, számos tudományos ösztöndíjat nyert el karrierje során.
Coble ebben a monográfiájában arra a kérdésre keresi a választ, hogy milyen okok vezethettek a nacionalista Kína összeomlásához. A második világháború lezárása után Csang Kaj-sek Kína vezetőjeként hatalma csúcsán volt. Miután még 1941-ben minden kapcsolatot megszakított a Harmadik Birodalommal és Olaszországgal, majd hadat is üzent nekik, Csang Kaj-sek a szövetségesek oldalán vehetett részt a párizsi békekonferencián a győztesek oldalán. Japán kapitulációját követően azonban felbomlott a Mao Ce-tung által vezetett kommunisták és a nacionalista oldal 1936 óta tartó kényszerszövetsége, a kínai hadsereg kettészakadt, és kezdetét vette az ún. harmadik polgárháború. Ezt követően Csang Kaj-sek kevesebb mint négy év alatt végleg elvesztette a polgárháborút a kommunisták ellen, és serege maradékával Tajvan szigetére menekült. Az 1944 és 1949 közötti évek eseményeinek kronologikus feldolgozása közben Coble kitér könyvében arra, hogy Csang miért nem volt képes győzni, és megfékezni a hatalmát aláásó hiperinflációt. Újonnan elérhető levéltári források felhasználásával a szerző feltárja Csang kormányzási stílusának kritikus gyengeségeit, a nacionalista kormány alapvető szerkezeti hibáit és a vezetésben elhatalmasodó személyi rivalizálást.
The Oxford Handbook of Peace History. New York (N.Y.): Oxford University Press, cop. 2023. xxi, 933 p.
OGYK jelzet: KK IV/405
A The Oxford Handbook of Peace History egy átfogó elemzés a béke történetéről az ókortól egészen napjainkig. Nemzetközi tudósok legjavának közreműködésével készült ez a kézikönyv a kutatók, az oktatók és a hallgatók számára, időben és térben vizsgálva a béke fogalmának teljes spektrumát, annak globális dimenzióit. A kötet hat fő rész köré szerveződik, melyek közül három kronológiai, három pedig tematikus. Ez a munka olyan fogalmakat tár fel közérthetően, mint a békeaktivizmus, az internacionalizmus, a társadalmi igazságosság és az erőszakmentesség kultúrája. Azt is igyekszik bemutatni, hogy a békéről alkotott elképzelések és a béketeremtés megközelítései hogyan változtak, fejlődtek egészen az ókorig visszatekintve az időben. A béke interdiszciplináris perspektíváinak bevonásával a könyv új szemlélettel közelít a háború, a konfliktus, a béketeremtés és az erőszak fogalmainak megértéséhez. A kézikönyvben szereplő fejezetek, valamint a kötet átfogó bevezetője hasznos forrásként szolgálhat a béketörténet mint tudományág fejlődésének megértéséhez.
Jadwiga Biskupska: Survivors: Warsaw under Nazi Occupation. Cambridge [etc.]: Cambridge University Press, 2022. xiii, 329 p. (Studies in the Social and Cultural History of Modern Warfare)
OGYK jelzet: KK IV/3288
Jadwiga Biskupska a Sam Houston Állami Egyetem történelemtudományi adjunktusa Texasban. Társigazgatója a Második Világháborús Kutatócsoport észak-amerikai régiójának, valamint volt munkatársa a Mandel Centernek az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeumában.
Survivors című monográfiája Varsó lakóinak megrázó történetét meséli el a náci megszállás alatt. A lengyel ellenállás epicentrumaként Varsót számos erőszakhullám rázta meg ebben az időszakban, ilyen volt a város zsidó közösségének gettósítása, a felkelések vérbe fojtása, de ide sorolhatók az életkörülmények fokozatos szűkítése, amelyek során százezrek pusztultak el. A háborús Varsóban elkövetett kegyetlenkedésekről szóló tanulmányában Jadwiga Biskupska azt igyekszik nyomon követni, hogy a náci Németország hogyan igyekezett szétzilálni a lengyel nemzet és a lengyel állam társadalmi szövetét a hosszú távú megszállás biztosítása érdekében, elsősorban az értelmiséget célba véve. Könyvében feltárja, hogy hogyan alakult ki az ellenállás számtalan formája a nemzeti hagyományok megőrzésére és a lengyel állam újjáépítésére törekvő értelmiség köreiben. A holokausztról és a második világháborúról szóló eddig megjelent tanulmányokkal szemben ez a monográfia elsősorban a lengyel emberek reakcióira összpontosít, megkísérelve felkutatni a háttérben húzódó okokat és motivációkat, a valamilyen módon ellenállók és a kollaboránsok esetében egyaránt.
Daniel Unowsky: The Plunder: the 1898 Anti-Jewish Riots in Habsburg Galicia. Stanford (Cal.): Stanford University Press, cop. 2018. x, 246 p. (Stanford Studies on Central and Eastern Europe)
OGYK Jelzet: KK IV/2905
Daniel Unowsky a Columbia Egyetemen doktorált 2000-ben. Szakmai érdeklődése célkeresztjében az új- és a legújabb kori kelet-közép-európai történelem áll, ezen belül nagy hangsúlyt helyez a nacionalizmus, az antiszemitizmus és az európai monarchiák történetére.
Unowsky jelen monográfiája kiválóan szerkesztett és olvasmányosan megírt elemzés a Habsburg Birodalom galíciai területein 1898 tavaszán és nyarán végigsöprő zsidóellenes erőszakhullámról. A könyv létrejöttét alapos kutatómunka előzte meg, a krakkói, lembergi, bécsi és varsói levéltárakban őrzött német és lengyel dokumentumok áttekintésével. Sok más zsidóellenes pogromról és az etnikai erőszak egyéb megnyilvánulásairól szóló tanulmányhoz hasonlóan Unowsky is több kulcskérdésre összpontosított a kötet megírása során. Műve választ keres arra a kérdésre, hogy mikor és miért alakulnak át a csoportok közötti kapcsolatok hétköznapi interakciókból erőszakká? Kik vesznek részt az ilyen erőszakhullámokban és miért? Hogyan befolyásolták a helyi tisztviselők reakciói az erőszak elhatalmasodásának ütemét és mértékét? Ez a mű bemutatja, hogy a hatalmas mennyiségű releváns forrásanyag összegyűjtése hogyan deríthet fényt a mindennapi kapcsolatok, az időszakos feszültségek és a különböző csoportok tagjai között tomboló erőszak közötti bonyolult összefüggésekre. Unowsky könyve nemcsak az európai zsidóság és a Habsburg Birodalom történetének kutatói számára lehet érdekes, hanem azok számára is, akik érdeklődnek az etnikai erőszak története iránt.
David I. Kertzer: The Pope at War: the Secret History of Pius XII, Mussolini, and Hitler. Oford: Oxford University Press, 2022. xxxvii, 621 p.
OGYK: KK KK IV/1975
David I. Kertzer a Brown Egyetem antropológia és italianisztika professzora, számos szakkönyv szerzője, akit tudományos körökben a világ egyik vezető vatikáni kutatójaként emlegetnek.
Amikor XII. Pius, – akit nem sokkal a második világháború kitörése előtt választott meg a konklávé a katolikus egyház soron következő pápájának –, 1958-ban meghalt, iratait titkosították a Vatikáni Titkos Levéltárban. Számos megválaszolatlan kérdés maradt ez után arról, hogy Pius pápaként milyen információk birtokában, milyen döntéseket hozott a katolikus egyház élén a második világháború alatt. Ezeknek a körülményeknek köszönhetően XII. Pius az egyháztörténelem egyik legvitatottabb pápájává vált. Amikor Pius szentté avatásának híre nagyobb nyilvánosságot kapott, ezek a kritikus hangok igencsak felerősödtek. 2020-ig kellett azonban várni arra, hogy a pápa archívuma kutatható legyen, Kertzer az elsők között kezdte meg az anyag feltárását, kiegészítve azt olasz, német, francia, brit és amerikai archívumok anyagaival. Ezeknek köszönhetően szerzőnk monográfiája hihetetlenül izgalmas áttekintést nyújt, rengeteg friss adatot elérhetővé téve XII. Pius pápaságáról, valamint a pápa kapcsolatáról Mussolinivel és Hitlerrel.