Nyitó oldali csempék






Asset Publisher
Az Aranybulla napján, április 24-én hirdették ki a Függetlenségi Nyilatkozat pályázat eredményeit az Országház Varga Béláról elnevezett termében. Az Országgyűlés elnöke által 2024-ben kiírt pályázat célja az volt, hogy méltóképp emlékezzen meg a magyar alkotmánytörténet egyik nagy jelentőségű és a későbbi alkotmányfejlődésre is hatással bíró jogi dokumentuma kibocsátásának 175 éves évfordulójáról.
A díjakat az Országgyűlés elnöke nevében Bellavics István, az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatója, Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja, valamint dr. Redl Károly, az Országgyűlési Könyvtár vezetője adta át.
3. helyezést ért el Molnár Dániel a „Magyarország elszakadása Ausztriától nem lenne igazságos ügy…” – A Függetlenségi Nyilatkozatban foglalt detronizáció alkotmányossági kérdései című pályaművével.
A 2. helyezett Ari Roland lett „A népek szabadsága elnyomása érdekében” – Az 1849. évi Függetlenségi Nyilatkozat és az orosz intervenció külpolitikai és diplomáciai vonatkozásai című munkájával.
A győztesnek járó díjat dr. Papp Renáta érdemelte ki A Függetlenségi Nyilatkozat alkotmánytörténeti vonatkozásai című pályamunkájával.
Fotó: Országgyűlés Hivatala, Sajtóiroda
A bírálóbizottság tagjai:
Prof. Dr. Mezey Barna, elnök
Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária
Prof. Dr. Erdődy Gábor
Az eseményen kihirdetésre került, hogy a pályázatsorozat felveszi a Werbőczy István jogtörténeti és történettudományi pályázat elnevezést.
A 2025-ben kiírásra kerülő pályázat címe: Széchenyi István alkotmányos nézetei. Széchenyi István gróf legelső beszédét 1825-ben tartotta, méghozzá magyar nyelven. Ez a felsőtábla gyakorlatában teljességgel szokatlan volt és az államnyelv kialakításáért folytatott harc fontos állomását is jelentette.
Az idei pályázatra összesen 11 pályamű érkezett. A győztes pályaműveket és a jövő évi pályázati kiírást az Országgyűlés Hivatala hamarosan megjelenteti a honlapján.
