Lead

 

A cikksorozat az Országgyűléshez, az Országházhoz és a Kossuth térhez kapcsolódó jelentősebb évfordulókról emlékezik meg. A Parlament.hu kulturális hírei között hétről hétre megjelent cikkek összegyűjtve itt olvashatók el.

Évfordulók

125 éve írta alá Zsolnay Vilmos a szerződést az Országházban elhelyezendő száz szobor elkészítésére

A Végrehajtó Bizottság 1898. február 16-án kötött szerződést Zsolnay Vilmossal száz szobor kivitelezésére: nyolcvannyolc pirogránit szoborra a társalgókba és a folyosókra, valamint tizenkét horganyszoborra az üléstermekbe.

Az alkotások 1900-ra foglalták el helyüket az épületben. A két társalgóba 32-32 szoboralak került kettős, illetve hármas csoportokban. A 120 centiméter magas pirogránit alkotások foglalkozásokat, szakmákat és tudományokat jelenítenek meg. Az üléstermek mellett húzódó folyosókat a dunai és a város felőli oldalon mindkét szárnyban 12-12 145 centiméter pirogránit szobor díszíti, melyek közül 20 iparost, 4 pedig katonai harcnem képviselőjét ábrázolja. Az üléstermekben az elnöki pulpitus mögötti fal felső sávjában 6-6 erényallegória kapott helyet. A 2 méter magas szobrok az építesz javaslatára nem színezett pirogránitból, hanem horganyból készültek.

A témát bővebben Az Országház szobrai című kötet mutatja be.

Lantay Lajos: Agyagiparos szobra Zsolnay Vilmos vonásaival a főrendiház folyosóján
Lantay Lajos: Agyagiparos szobra Zsolnay Vilmos vonásaival a főrendiház folyosóján
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum. Fotó: Bencze-Kovács György

Közzétéve: 2023-02-16 09:00

Kategória: Évfordulók

Könyvajánló

 

A budapesti Országház Magyarország egyik legfontosabb, a nagyvilágban is legismertebb épülete. Senki nem tudja magát kivonni a Duna mentén magasodó épületóriás lenyűgöző hatása alól, amely az elmúlt száz évben a főváros, sőt az egész ország jelképe lett. A budapesti Országház annyiban is kivételes alkotás, hogy az egész épület és gyakorlatilag teljes díszítése, összes képzőművészeti alkotása jórészt egyetlen periódusban készült, továbbá hogy ezek többsége a mai napig eredeti formájában fennmaradt. Kiemelt jelentősége ellenére az Országházról eddig nem jelent meg az adatok és dokumentumok teljességén alapuló, részletes feldolgozás, vagyis nagymonográfia. Ezt a fájó űrt szándékozik betölteni jelen kötet, amely az egykorú írott, nyomtatott és tárgyi források gazdag tárházára támaszkodva született meg.

De a munka nem csak az Országház építésének történetét és művészeti kialakítását tárgyalja, hanem azt a szűkebb és tágabb társadalmi környezetet is, amelyben létrejött. A szöveget rendkívül gazdag és sokrétű képanyag kíséri. 2020 (1. kiadás), 2021 (2. kiadás, javított utánnyomás)

A kötetet itt lehet előjegyezni.