Katalóguskeresés Duplicate 1

 

Nyitó oldali csempék

Asset Publisher

A Hágai Nemzetközi Jogi Akadémián tartott kurzusok, szemináriumok előadásai az alapítástól kezdve közzétételre kerülnek angolul vagy franciául a „Recueil des cours: collected courses of the Hague Academy of International Law” című kiadványban. A nemzetközi jogi évkönyvnek ez idáig több mint 370 kötete látott napvilágot, 1939 és 1947 között azonban szünetelt a kiadvány megjelenése.
Az Országgyűlési Könyvtár kiemelt hangsúlyt helyez a főgyűjtőköri tudományterületekkel (jogtudomány, politikatudomány, történelem), a nemzetközi szervezetekkel (ENSZ, EU), valamint a külföldi parlamentek működésével kapcsolatos friss külföldi szakirodalom minél szélesebb körű beszerzésére. Az alábbiakban a közelmúltban feldolgozott politikatudományi tematikájú külföldi köteteinkből adunk közre egy válogatást.
Werbőczi István 1698-ban kiadott „Decretum Latino-Hungaricum. Sive Tripartitum opus juris consuetudinarii... Regni Hungariae et Transilvaniae, ac Partium Eidem Subjectarum... Az az, Magyar és Erdély Országnak három részre osztott törvény könyve” című kötetének nyomtatott dokumentumai a magyar, és az erdélyi jogélet alapjait jelentő fejedelemségkori törvénygyűjteményeket tartalmazzák. A könyvtár 2019-ben egy árverésen jutott hozzá a kötethez, mely igen rossz állapotban volt, így mindjárt a beszerzést követően restaurálásra kellett küldenünk a művet, ahol 120 munkaóra alatt újították meg a szakemberek.
2019. november 18-án az Országház Nagy Miklós termében ünnepélyes keretek között került sor az Országgyűlés Hivatala és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem között fennálló együttműködés megújításáról szóló megállapodás aláírására. Az NKE részéről Koltay András rektor, az Országgyűlés Hivatala képviseletében Such György főigazgató látta el kézjegyével azt a keretmegállapodást, mely egységes formába önti a Hivatal és az Egyetem hosszú évek óta sikerrel működő, szerteágazó szakmai együttműködési programjának minden elemét.
​Beiratkozott olvasóinknak az elmúlt hónapok során lehetősége nyílt kipróbálni a ProQuest tartalomszolgáltató által kínált adatbázisok közül jó néhányat. Tesztsorozatunk utolsó állomásaként 2019. november 18. és december 18. között a szolgáltató három, elsődleges forrásokat tartalmazó történeti dokumentumtárát böngészhetik.
Az Országgyűlés Hivatalának Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága 2019. november 6-án, az Országgyűlési Könyvtár megalapításának 151. évfordulóján a könyvtár két háború közötti igazgatójának, Nagy Miklósnak emléket állító terem- és táblaavató ünnepséget tartott.
Az Országgyűlési Könyvtár kiemelt hangsúlyt helyez a fő gyűjtőköri tudományterületekkel (jogtudomány, politikatudomány, történelem), a nemzetközi szervezetekkel (ENSZ, EU), valamint a külföldi parlamentek működésével kapcsolatos friss külföldi szakirodalom minél szélesebb körű beszerzésére. Az alábbiakban a közelmúltban feldolgozott külföldi köteteinkből adunk közre egy válogatást.

180 évvel ezelőtt, 1839. október 29-én született Steindl Imre, az Országház tervezője. Az 1885 és 1904 között épült, a magyar törvényhozásnak otthont adó épület az eltelt idő során Magyarország és a magyar államhatalom jelképévé vált itthon és külföldön egyaránt. Azonban tervezése és építése idején sem szükségességét, sem kialakítását tekintve nem volt konszenzus a korabeli magyar közéletben; az Országház évekig viták tárgyát képezte. Az évforduló alkalmából rövid áttekintést nyújtunk ezekről.

Banner

Online account

Hungarian Juristical Portal

Országház Könyvkiadó

MPGY

Rare Books and Manuscripts Collection

Bibliography of Legislation and Public Affairs

Repository of Architectural Plans

Image Repository

ADT