Katalóguskeresés Duplicate 1

 

Nyitó oldali csempék

Asset Publisher

150 éve született Bethlen István egykori miniszterelnök, az ország Trianon utáni konszolidálója

Bethlen István 1874. október 8-án született főnemesi, grófi családban az erdélyi Gernyeszegen. Tanulmányait a bécsi Theresianum nemesifjak számára fenntartott nevelőintézetben kezdte, majd a Budapesti Tudományegyetemen szerzett jogi diplomát. Ezután a magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémiát látogatta, ahonnan mezőgazdasági oklevelet kapott.
Fiatalon bekapcsolódott a politikába: a megyegyűléseken való részvételen keresztül gyakorlati tapasztalatokat gyűjtött, majd első választásán, 1901-ben megszavazták Marosvásárhely országgyűlési képviselőjének, a kormányzó Szabadelvű Párt színeiben. 1905-ben, 1906-ban és 1910-ben újraválasztást nyert a körzetben, a későbbi voksolásokon immár az ellenzéki Függetlenségi és 48-as Párt jelöltjeként. Utolsó képviselői ciklusában középre húzódva átlépett a kormánypártból korábban kivált, ellenzékben politizáló Alkotmánypártba.
1905-ben képviselői munkája mellett beválasztották az Országos Magyar Gazdasági Egyesület igazgatóságába. Politikai pályájának első évtizedeiben hangsúlyosan foglalkozott szülőföldje, Erdély ügyeivel: előbb a Székely Társaságok Szövetségét vezette 1907-től, majd az Erdélyi Szövetséget 1918-ig.

Bethlen István az 1930-as években
(forrás: Wikipedia)

A világháború után, a Tanácsköztársaság 1919-es kikiáltását követően a hozzá hasonlóan gondolkodó politikusokkal együtt Bécsbe emigrált, ahol létrehozta és vezette az Antibolsevista Comitét. Bécsben a később Aradon és Szegeden megalakult – majdani miniszterelnöki utódja, Károlyi Gyula gróf által vezetett – ellenforradalmi kormányokat is képviselte. A kommunisták bukását követően hazatért, és hozzálátott a konzervatív, az arisztokrata és polgári rétegekre támaszkodó politikai tábor megszervezéséhez: jelentős szerepet játszott a Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártjának (KNEP) létrejöttében, amelyet pártelnökként az 1920-as, az első általános választójog mellett megtartott választáson a második helyig és – a győztes Kisgazdapárttal közös – kormányzati részvételig juttatott.

Horthy Miklós 1920-as kormányzóvá választását követően a kibontakozó új rendszer egyik legfontosabb politikusává vált: a párizsi békekonferencián részt vevő, Apponyi Albert gróf által vezetett magyar delegáció öt főmegbízottjának egyike volt. Útja a miniszterelnökségig a trianoni békediktátum aláírásakor hivatalban lévő kormány lemondásán, majd a királypuccs alatt a kormányzó bizalmát elveszítő Teleki Pál gróf (szintén korábbi párizsi főmegbízott) leváltásán keresztül vezetett.
A Bethlen előtt kormányfőként álló feladat kettős volt: meg kellett szilárdítania az új, néhány éven belül a harmadik magyarországi politikai rendszert, valamint ki kellett alakítania a területvesztés miatt felvevő- és célpiacainak egy részét elveszítő, aránytalanná vált magyar gazdaság működésének új kereteit, amitől az államháztartás fenntarthatósága is függött.
A dualizmuskori alapítása óta rendszeren kívüli Magyarországi Szociáldemokrata Pártot becsatornázta a politikai folyamatba, parlamenti jelenlétet biztosítva számukra, amiért cserébe a munkáspárt letett a közalkalmazottak megszólításáról és a köztársasági államforma nyílt követeléséről. A pártpolitika területén ennél is nagyobb jelentőségű eredménynek bizonyult, hogy 1922-re képes volt a Kisgazdapártot, a legerősebb, országszerte kiépült szervezeti háttérrel rendelkező politikai erőt integrálni a társadalmi-gazdasági elit pártjába, a KNEP-be: az így létrejött Egységes Párt a társadalom olyan nagy hányadának képviselőjeként léphetett fel, hogy két évtizedes – a választójogot egyébként folyamatosan alakító – kormányzásának csak a világháború alakulása vetett véget. Bethlen egy évvel később kiszorította a kormánypártból az annak kibővítése miatt súlyából vesztő ún. fajvédő politikusok csoportját, miközben végig illegalitásban tartotta a kommunista mozgalmat, igyekezve minden szélsőséget ellehetetleníteni.
Bethlen megkezdte hazánk visszavezetését a nemzetközi közösségbe: 1922-ben Magyarország felvételt nyert a Népszövetségbe, Németországnál például négy évvel hamarabb. Ez a magyar gazdaságpolitika mozgásterét is növelte: két évvel később hitelt tudtunk felvenni a világszervezettől. Lefektette az új, önálló magyar pénzügyi rendszer alapjait: 1924-ben létrejött a Magyar Nemzeti Bank, 1927-ben pedig forgalomba került az új, stabil fizetőeszköz, a pengő. Az élénkülő gazdasági tevékenység és emelkedő költségvetési bevételek lehetővé tették Klebelsberg Kuno gróf közoktatásügyi miniszter ambiciózus fejlesztési terveinek megvalósítását: megkezdődött a népiskolai hálózat kiépítése, ami a jövőbeni képzettebb lakosság ígéretével egy modernebb, termelékenyebb gazdaságot vetített előre. A rendszer alsóbb társadalmi rétegekkel való elfogadtatását szolgálta az új egészség- és nyugdíjbiztosítási rendszer bevezetése.

Bethlen István felszólal a Parlamentben
(forrás: https://cultura.hu/)

Az 1929-ben kitört világgazdasági válság Magyarországon is éreztette hatását, ami 1931-ben végül Bethlen lemondásához vezetett. A volt kormányfő ezután az Egységes Párt mérsékelt szárnyának tekintélyeként, valamint a kormányzó személyes bizalmasaként igyekezett hatást gyakorolni a bel- és külpolitikára.
Az 1930-as évek egyre kizárólagosabbá váló német külpolitikai orientációját a nemzetiszocialista ihletésű politika magyarországi megjelenésével együtt ellenezte, csakúgy, mint a belépést a világháborúba. 1943-tól már az angolszász országokhoz való közeledésben, kiugrásban és különbékében gondolkodott. Az 1944-es német megszállás rejtőzködésre kényszerítette. A hazánkat elfoglaló szovjet hadsereg fogságába került, amely a háború után Moszkvába hurcolta, elkerülendő, hogy a hazai kommunistaellenes politikai erők az ő személye köré csoportosuljanak.
1946. október 5-én idegen földön, egy börtönkórházban hunyt el, 71 éves korában.

Bethlen István Londonban, 1933
(forrás: Rubicon online)

Banner

Online account

Hungarian Juristical Portal

Országház Könyvkiadó

MPGY

Rare Books and Manuscripts Collection

Bibliography of Legislation and Public Affairs

Repository of Architectural Plans

Image Repository

virtual library visit