Nyitó oldali csempék
Asset Publisher
Az Országgyűlési Könyvtárban közel húsz éve működő Európai Unió Letéti Gyűjtemény állománya rendkívül gazdag és változatos,az EU működésének minden vonatkozását bemutató kiadványokat kínál a szakterület kutatóinak. A kezdeti időszakban kialakított szabadpolcos elhelyezés rendszere átlátható és logikus, így a dokumentumok önállóan is jól böngészhetők az olvasók által. A 30 témacsoportba egyaránt bekerültek a Luxembourgban működő Hivatalos Kiadótól érkező uniós kiadványok és az Országgyűlési Könyvtár állományába tartozó uniós témájú kötetek is. A Könyvtár a 70-es évektől folyamatosan gyűjti a magyar- és idegen nyelvű szakkönyveket, illetve időszaki kiadványokat, melyek az Európai Unió történetével, intézményrendszerével, jogával és szakpolitikáival foglalkoznak.
Az Európai Unió Letéti Gyűjtemény az Országgyűlési Könyvtárban
Az uniós kiadványok témacsoport-számot, azon belül évszámot, majd folyamatos sorszámot kapnak (pl. EU/VII.2014.11). A kézi- és szakkönyvek esetében a témacsoporton belül a hatjegyű raktári jelzet növekvő számsorrendje a meghatározó.
Az alábbiakban két kiemelten fontos kiadványt ismerhetnek meg az EU hivatalos dokumentumainak köréből, melyek természetesen megtalálhatók az Országgyűlési Könyvtár EU Letéti Gyűjteményében is.
Az Európai Unió Hivatalos Lapja
A Hivatalos Lapot 1952-ben az ESZAK-Szerződés hatálybalépését követően hozták létre közlemények, határozatok közzététele céljából. Az első szám 1952. december 30-án jelent meg, és 1958. április 19-ig volt az Európai Szén- és Acélközösség Hivatalos Lapja. 1958. április 20-án új néven, az Európai Közösségek Hivatalos Lapja címen jelent meg.
A Hivatalos Lap fejléce
1968. januárban két sorozattá vált ketté a Hivatalos Lap, az L és a C-re. Az L sorozat (Legislation) elsődleges és másodlagos jogforrásokat tartalmaz. Elsődleges jogforrásoknak nevezzük az alapító-, csatlakozási és társulási szerződéseket, a másodlagos jogforrások körébe pedig a rendeleteket (regulations), irányelveket (directives), határozatokat (decision), ajánlásokat (recommendations) és véleményeket (opinions) soroljuk.
A C sorozatban (Information and Notices) közlemények, állásfoglalások, előkészítő jogi aktusok, tájékoztatások, hirdetmények, helyesbítések és a mindenkori euró árfolyam találhatók. A C sorozat 1991-től ’A’ alsorozattal egészült ki (Mellékletek), melyben nyílt versenyvizsga-felhívások, álláshirdetések, közös jegyzékek (pl. mezőgazdasági fajtajegyzékek) találhatók. A C sorozat ’E’ alsorozatában – amely csak elektronikusan jelenik meg – többek között a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében elfogadott álláspontjai találhatók.
Az S sorozat, amely közbeszerzési felhívásokat (tendereket) tartalmaz 1978. január 7-én jelent meg először Kiegészítés az Európai Unió Hivatalos Lapjához címmel. 1974 végéig az L sorozatban, 1977 végéig pedig a C sorozatban jelentek meg az Európai Fejlesztési Alap hirdetményei. 1986-ban az S sorozat elektronikus formában vált hozzáférhetővé a TED adatbázisban.
A Hivatalos Lapot a nyilvánosság számára 1981-től a CELEX, 1998-tól pedig az Eur-Lex adatbázisban tették elérhetővé, és 2002-től vált ingyenessé. 2003. február 1-től, a Nizzai Szerződés hatálybalépését követően új néven, az Európai Unió Hivatalos Lapja címmel jelent meg. A 216/2013/EU rendelet értelmében 2013. július 1-től a Hivatalos Lap elektronikus kiadása hiteles és vált ki joghatást.
Az Unió hatályos joganyagát tartalmazó Hivatalos Lap 1973-tól 2006-ig található meg az Országgyűlési Könyvtárban angol nyelven, Official Journal of the European Communities címmel. 2004-től, Magyarország uniós csatlakozása óta már magyar nyelven is hozzáférhető a Hivatalos Lap, amely nyomtatásban 2012-ig érkezett. 2013. januártól már csak elektronikus dokumentumként érhetjük el a Hivatalos Lap L és C sorozatát az Eur-Lex adatbázisban mind a 24 hivatalos nyelven, napi frissítésben, teljes szöveggel. Az S sorozatot pedig továbbra is a TED adatbázis tartalmazza.
A Bíróság és az Elsőfokú Bíróság Határozatainak Tára
Az Európai Bíróság által kiadott jogesetgyűjtemény 1953-tól jelenik meg. A luxembourgi székhelyű Bíróság hatáskörébe tartozik a tagállamok, uniós intézmények, vállalatok és magánszemélyek közötti jogviták rendezése. A Bíróság két fő testületből áll. Egyrészt magából a Bíróságból, amely a tagállami bíróságok előzetes döntéshozatal iránti kérelmeivel foglalkozik, valamint megsemmisítés iránti keresetek és a fellebbviteli kérelmek ügyében jár el, másrészt a Törvényszékből, melyet 1988-ban hoztak létre, és amely a magánszemélyek, illetve a vállalatok által benyújtott megsemmisítési kereseteket bírálja el. A Közszolgálati Törvényszék az EU és alkalmazottjai közötti jogviták elbírálására szakosodott.A Közszolgálati Törvényszék 2004-től 2016. szeptember 1-ig működött, azután feladatait átvette a Törvényszék. Az Európai Unió Bírósága többnyelvű intézmény. A nyelvhasználatra vonatkozóan egyedülálló szabályokat alkalmaz, mivel az Unió bármely hivatalos nyelve lehet az eljárás nyelve.
Az ítélkezési gyakorlat kizárólag az EBHT általános részében jelenik meg, melyet 2011-ig adtak ki nyomtatásban. 2012. január 1-től kizárólag elektronikusan kereshető. Az elektronikus Határozatok Tára az uniós igazságszolgáltatási fórumok határozatait és az azokhoz kapcsolódó főtanácsnoki indítványokat tartalmazza. A Curia honlapnak a Határozatok Tárához hozzáférést biztosító oldala ügyenként csoportosítva és a határozatok időrendjét követve jeleníti meg a dokumentumokat.
A Határozatok Tárában közzéteszik a Bíróság teljes ülése és a nagytanács által hozott ítéleteket, az előzetes döntéshozatali eljárásokban hozott ítéleteket, a főtanácsnok indítványának ismertetése mellett hozott ítéleteket, valamint a kiadott véleményeket. Szintén a Határozatok Tárában teszik közzé a Törvényszék nagytanácsának ítéleteit, illetve az öt-öt bíróból álló tanácsok ítéleteit.
A Határozatok Tára az Országgyűlési Könyvtárban 1954-től található meg nyomtatott formában francia, majd angol nyelven, a 2004. és 2008. közötti időszak jogesetei pedig magyarul is olvashatók.
Az ítéletek teljes szöveggel elérhetőek az Európai Unió Bíróság honlapján, illetve az Eur-Lex adatbázisban.
A Bíróság határozatainak tára
A Luxemburgból érkező uniós kiadványok elektronikus, teljes szövegű elérését az EUBookshop adatbázis ingyenesen biztosítja a felhasználók számára, amit az Európai Unió Hivatalos Kiadója működtet, és egyre inkább szorgalmazza az e-dokumentumok létrehozását, kiadását és terjesztését. Az e-könyveket is meg kell említenünk az uniós dokumentumok között, hiszen – bár nem látszanak a polcokon – egyre hangsúlyosabban jelen vannak az Unió adatbázisaiban és katalógusaiban, ahol egy kattintással kinyithatóak, olvashatóak és letölthetőek.
Czákné Szomor Ildikó
OGYK – 150 éve tartalommal töltve