Nyitó oldali csempék
Asset Publisher
Tartalmas két hét áll az idei ösztöndíjprogram résztvevői mögött. Az első nap az Országházzal való első ismerkedések jegyében folyt: bemutatkoztak az Országgyűlési Könyvár és a Múzeum vezetői, valamint a Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóság egésze. A résztvevők megtekintették az Országházat, annak nevezetes termeit, illetve a koronázási jelvényeket. A délutáni program során az Országgyűlési Könyvtár történetéről hallottak, majd a Ghyczy Ignácz kiállítótérben számos értékes muzeális dokumentumot láthattak a kollégák.
A következő két napban bemutatkoztak a program ösztöndíjasai és delegáltjai, illetve bővebb szó esett az Országgyűlési Könyvtár Szakreferensi Osztályáról, valamint megismerkedhettek a Gyűjteményszervezési, majd az Olvasószolgálati és Tartalomszolgáltató Osztály tevékenységével is. A csütörtök két nagy budapesti könyvtár látogatásával telt. A program résztvevői a Magyar Tudományos Akadémia könyvtárában hallhattak az intézmény történetéről, állományáról, feladatairól, majd megtekintették a Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteményét, valamint a Keleti Gyűjteményt. Délután a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban folytatódott a program, ahol Kovácsné Koreny Ágnes főigazgató beszélt az intézmény munkájáról, a hosszú távú stratégiai tervekről. Ezt követően a Központi Könyvtár igazgatója, Farkas Ferenc vezette körbe a társaságot a Wenckheim-palota helyiségeiben, gyűjteményiben.
Pénteken Egerbe utazott a csapat, ahol a gyönyörű Egri Főegyházmegyei Könyvtárban tett látogatást követően a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár felújított épületével, valamint gyermekkönyvtárával és az intézmény modern szolgáltatásaival ismerkedtek, szombaton pedig a gyöngyösi Vachott Sándor Városi Könyvtár olvasói és dolgozói tereibe, raktáraiba pillanthattak be, illetve az intézmény különleges programjairól hallhattak ösztöndíjasaink.
Az ösztöndíjprogram második hete az Országos Széchényi Könyvtár megismerésével kezdődött. Bebarangolhatták az épületet, hallottak az intézmény történetéről, majd az OSZK gyűjteménymegőrzési és digitalizálási tevékenységéről, illetve a Könyvtári Intézet munkájáról tudhattak meg részleteket. A délután a Sapientia Hittudományi Főiskola, valamint a Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Könyvtárának meglátogatásával zárult. A következő nap az ELTE Egyetemi Könyvtár és a FSZEK új, Kerületi Könyvtárának megismerésével telt, majd a szerda ismét egy kisebb kirándulás hozott: a program résztvevői a Ceglédi Városi Könyvtár működésébe, szolgáltatásaiba nyerhettek betekintést. A csütörtöki nap még egy, nagy múlttal rendelkező intézmény, a Központi Statisztikai Hivatal Könyvtárában tett látogatásról, az este pedig a „búcsúvacsoráról” szólt.
Pénteken az ünnepélyes programzárás alkalmával az ösztöndíjasok és a delegált könyvtárosok elmondhatták tapasztalataikat, érzéseiket, illetve megfogalmazhatták javaslataikat a jövőre nézve, majd „párás szempárok” kíséretében elbúcsúztunk egymástól. Minden résztvevőnek köszönjük a programhoz való aktív és lelkes hozzáállást, a fogadó intézményeknek pedig mindazt a munkát, amellyel hozzájárultak a „Könyvtár, ami összeköt” program ismételt sikeréhez.