A hazai történettudományi kutatás online forrásai

A történettudomány a jog és a politikatudomány mellett a könyvtár egyik főgyűjtőköre. A könyvtár a modernkori egyetemes történelem, valamint időkorlát nélkül a magyar történelem Magyarországon, magyar és idegen nyelven megjelenő tudományos szakirodalmát teljességre törekedve gyűjti. A könyvtár nem gyűjti az általános és középiskolai tankönyveket. A külföldi történettudományi szakirodalom beszerzése válogatva történik, idegen nyelven elsősorban angol, illetve kisebb számban német és francia nyelvű művek érhetőek el a gyűjteményben. A könyvtárba beérkező nyomtatott szakirodalom a katalóguson keresztül válik kutathatóvá, ezt gazdagítják azok az online tartalmak, amelyek szintén megjelennek a könyvtár katalógusában (https://opacplus.ogyk.hu).

Könyvtárunk igyekszik a szakirodalmi kutatást teljes szövegű, online adatbázisok előfizetésével is segíteni, amelyekhez a beiratkozott olvasók távolról is hozzáférhetnek az eduID rendszer használatával (https://konyvtar.parlament.hu/hu/elofizetett-adatbazisok). Az alább található linkgyűjtemény a Könyvtár által előfizetett adatbázisok mellett olyan szabadon elérhető adatbázisokra, digitális gyűjteményekre kívánja felhívni a figyelmet, amelyek nélkülözhetetlen forrást jelenthetnek a történettudományi kutatások számára. Emellett összegyűjtöttünk néhány jelentős hazai online folyóiratot is, melyben számos tudományos cikk vált hozzáférhetővé az utóbbi években, illetve szintén helyet kapott a forrásgyűjteményben néhány hasznos segédanyag történelemszakos tanárok és hallgatók számára.

 

ELŐFIZETÉS NÉLKÜL HASZNÁLHATÓ ADATBÁZISOK

AdatbázisokOnline
https://adatbazisokonline.mnl.gov.hu/
Az Adatbázisok Online szolgáltatás azokat az adatbázisokat teszi egy platformon kereshetővé, amelyek a levéltári anyag kutatásának támogatása céljából ez elmúlt évtizedekben létrejöttek. A gyűjtemény jelenleg 68 adatbázishoz kínál hozzáférést, melyeken keresztül a középkortól a 20. század végéig terjedő időszak magyarországi történeti forrásait böngészhetik a felhasználók.

Elektronikus Periodika Adatbázis Archívum
https://www.epa.hu/
Az Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis a Magyar Elektronikus Könyvtár kezdeményezése, mely a magyar vonatkozású elektronikus időszaki kiadványok könyvtári igényű nyilvántartására, illetve egyes folyóiratok archiválására irányul.

Hungaricana – Közgyűjteményi portál
https://www.hungaricana.hu/hu/
A Hungaricana szolgáltatás elsődleges célja, hogy a nemzeti gyűjteményeinkben közös múltunkról fellelhető rengeteg kultúrkincs és történeti dokumentum mindenki számára látványosan, gyorsan és áttekinthető módon váljon digitálisan hozzáférhetővé.

  • Képcsarnok adatbázis
    https://www.hungaricana.hu/hu/adatbazisok/kepcsarnok/
    Ez a szolgáltatás jelenleg 18 intézmény sok százezer file-ból álló képanyagát adja közre, amelyek között a képeslapok és archív fotók mellett metszetek, sőt gigapixel felbontású festmények, falikárpitok is nagy számban megtalálhatóak.
  • Könyv- és Dokumentumtár adatbázis
    https://www.hungaricana.hu/hu/adatbazisok/kozgyujtemenyi-konyvtar/
    Az adatbázis gerincét a múzeumok, levéltárak saját kiadványai alkotják, köztük évkönyvek, sorozatok, folyóiratok, továbbá nagy számú muzeális könyv, folyóirat is gazdagítja a kínálatot. Emellett számos hazai közgyűjtemény digitalizált állományában kereshetünk: többek között helyi lapok, iskolai értesítők, hazai és határon túli folyóiratok, napilapok, egyházi kiadványok évfolyamait böngészhetjük itt.
  • Térképek és Építészeti Tervek adatbázis
    https://www.hungaricana.hu/hu/adatbazisok/terkepgyujtemeny/
    Az adatbázis a legnagyobb hazai térképtárak anyagát tartalmazza.
  • Levéltár adatbázis
    https://www.hungaricana.hu/hu/adatbazisok/leveltar/
    Sok egyéb mellett olyan levéltári anyagok érhetők el itt online, mint a Királyi Könyvek vagy az Úrbéri Tabellák.
  • Budapest Időgép
    https://www.hungaricana.hu/hu/adatbazisok/budapest-idogep/
    Ez az alkalmazás nem csupán a fővárosunkhoz köthető történeti adatok lekérdezését teszi lehetővé, hanem azt is, hogy a felhasználó térben és időben barangoljon az interaktív térképeken, gyorsan és egyszerűen lépegetve a különböző időmetszetek között.
  • Népzenei Gyűjtemény
    https://www.hungaricana.hu/hu/adatbazisok/zti/
    A BTK Zenetudományi Intézet népzenei archívuma a magyar népzenekutatás segédanyagaként jött létre az elmúlt évszázad során. Ennek az anyagnak egy jelentős része vált digitálisan is elérhetővé ebben az adatbázisban.


Magyar Elektronikus Könyvtár
https://mek.oszk.hu/
A Magyar Elektronikus Könyvtár (rövidítve MEK) az ország legrégibb digitális könyvtára. Az adatbázisban csak magyar nyelvű vagy magyar és közép-európai vonatkozású, tudományos, oktatási vagy kulturális célokra használható dokumentumok kapnak helyet.

Matarka
https://matarka.hu/
A MATARKA egy 2002 óta létező, a Miskolci Egyetem, Könyvtár, Levéltár, Múzeum által fejlesztett és működtetett, túlnyomórészt Magyarországon megjelenő tudományos és szakmai folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshetőségét és böngészését lehetővé tevő, bárki számára térítésmentesen elérhető országos szolgáltatás.

Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA)
https://nava.hu/
A NAVA a magyarországi műsorszolgáltatók által sugárzott műsorokat tárolja, valamint oktatási és kutatási célra a nyilvánosság számára is elérhetővé teszi azokat. Emellett működteti a magyar nemzeti műsorszolgáltatói kötelespéldány-archívumot, valamint további audiovizuális anyagokhoz, köztük több száz magyar játékfilmhez is hozzáférést kínál.


AZ ORSZÁGGYŰLÉSI KÖNYVTÁR ELŐFIZETÉSES ONLINE ADATBÁZISAI

https://konyvtar.parlament.hu/elofizetett-adatbazisok

Akadémiai Digitális Archívum
https://www.szaktars.hu/akademiai/
A gyűjtemény a Magyar Tudományos Akadémia szellemi műhelyében született és az Akadémiai Kiadó gondozásában megjelent tudományos könyveket tartalmazza az 1950–1996 közötti (kisebb számban az 1996 utáni) időszakból.

Arcanum Digitális Tudománytár
https://adt.arcanum.com/hu/
Magyarország legnagyobb és folyamatosan bővülő digitális periodika adatbázisa, amely a teljesség igényével teszi hozzáférhetővé több száz hazai tudományos és szakfolyóirat, valamint heti- és napilap minden lapszámát.

Arcanum Kézikönyvtár
https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/
Az internet elterjedése és az ADT elindítása előtt az Arcanum CD- és DVD-ROM-on adott ki digitalizált műveket. Ezek az adathordozók mára elavultak, ezért a legértékesebb CD és DVD kiadványaikat ingyenesen elérhetővé tette az interneten. Különösen az itt található Lexikonok adatbázis jelenthet komoly segítséget a tudományos kutatás során.

Arcanum Térképek
https://www.arcanum.com/hu/maps/
Innovatív módon mutat be részletes és pontos, egész országokra kiterjedő történelmi térképészeti felméréseket, mint amilyenek a nagy katonai felmérések, a város- és országos szintű térképek, vagy a tematikus térképek.

Gondolat Kiadó
https://www.szaktars.hu/gondolat/
A Gondolat Kiadó immár több mint fél évszázada van jelen a magyar könyvkiadásban, és ma is a hazai könyvpiac egyik meghatározó szereplője. A kiadó átlagosan évi 80 kiadványt jelentet meg, melyek túlnyomó része a társadalomtudományok, illetve az európai és magyar szépirodalom területét érinti. Az adatbázisban közel 800 kötet olvasható teljes szöveggel.

L’Harmattan Archívum
https://openaccess.hu/search?fulltext-query=
A L’Harmattan Digitális Adatbázis gyűjteményében közel 1500 könyvhöz, mintegy 10.000 könyvfejezethez, 390.000 teljes körűen kereshető, digitalizált könyvoldalhoz férhetünk hozzá a társadalom- és bölcsészettudományok területén.

Napvilág Kiadó
https://www.szaktars.hu/napvilag/
Politikus-életrajzok, díjnyertes ismeretterjesztő sorozatok, forráskiadványok, nagymonográfiák és kézikönyvek széles spektruma érhető el az adatbázisban. Könyveik között a felsőoktatásban használt alapvető szakkönyvek és tankönyvek nagy számban szerepelnek.

Osiris Kiadó digitális gyűjteménye
https://www.szaktars.hu/osiris/
Az Osiris Kiadó az elmúlt években az egyik legismertebb és legigényesebb magyarországi tudományos és szépirodalmi könyvműhellyé vált. A digitális adatbázisban jelenleg a kiadó által gondozott kötetek – köztük számos történelemtudományi témájú mű – közül mintegy 1750 olvasható teljes szöveggel.


FOLYÓIRATOK, MAGAZINOK

Aetas
https://aetas.hu/
A kiadvány szerkesztői elsősorban a Szegedi Tudományegyetem Történeti Intézetének oktatói közül kerülnek ki. Évente négy tematikus számot jelentetnek meg, amelyek a magyar és az egyetemes történelem különböző időszakait és problémáit fogják át. Főként történeti tárgyú tanulmányokat, forrásokat, kritikákat, ismertetéseket, interjúkat tesznek közzé, de szívesen fogadnak írásokat más társadalomtudományokat művelő szerzőktől is.
Archívuma az Elektronikus Periodika Archívum Adatbázis felületén:
https://epa.oszk.hu/html/vgi/kardexlap.phtml?id=861

Betekintő
https://www.betekinto.hu/
A Betekintő az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos folyóirata, amely évente négy alkalommal jelenik meg. A Betekintő szaktanulmányokat, forrásközléseket és recenziókat, illetve az ÁBTL rendezvényeivel kapcsolatos ismertetéseket közöl.

História
A Magyar Történelmi Társulat, később a História Alapítvány folyóirata 1979 óta előbb évente négyszer, majd nyolcszor megjelenve szolgálja a történelem iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség igényeit.
https://historia.hu/ (inaktív)
https://adt.arcanum.com/hu/collection/Historia/ (előfizetéses!)

The Hungarian Historical Review
https://hunghist.org/
Ez a periodika egy lektorált nemzetközi társadalom- és bölcsészettudományi folyóirat, amelynek középpontjában a magyar, kelet-közép- és délkelet-európai történelem áll.

Keletkutatás
https://korosicsomatarsasag.hu/kiadvanyok/keletkutatas/
A Keletkutatás a Kőrösi Csoma Társaság folyóirata, mely a keletkutatás magyarországi tudományos fóruma.

Klió
https://www.c3.hu/~klio/
Ez a periodika a friss külföldi (idegen nyelveken megjelent) történettudományi kutatások eredményeit mutatja be értékelő megjegyzésekkel kísérten, magyar nyelven.
A periodika archívuma

Múlt-kor történelmi magazin
https://mult-kor.hu/
A Múlt-kor történelmi portál és a Múlt-kor történelmi magazin 2000 óta folytat tudományos ismeretterjesztést Magyarországon történelem témakörben.

Rubicon
https://rubicon.hu/
A tartalma szerint tudományos ismeretterjesztő folyóirat magazinszerűen népszerűsíti a történelmet.

Újkor.hu
https://ujkor.hu/
A történettudományi ismeretterjesztő portált azzal a céllal alapították, hogy hidat képezzen a szakma és a nagyközönség között.

Világtörténet
https://tti.abtk.hu/folyoiratok/vilagtoertenet/125-vilagtortenet-archiv/324-vilagtortenet-archiv.html
A magyarországi periodikák sorában egyedülálló és hiánypótló kiadvány, hiszen azon túl, hogy az egyetemes történelemmel foglalkozó magyar kutatók számára biztosít publikációs lehetőséget, egy-egy tanulmány erejéig teret enged meghatározó külföldi szakmunkák magyar nyelvű megjelenésének is.

 

SEGÉDANYAGOK TÖRTÉNELEM TANÁROK SZÁMÁRA

Történelemtanítás – online történelemdidaktikai folyóirat
https://www.folyoirat.tortenelemtanitas.hu/
A kezdeményezés célja a magyar történelemoktatás színvonalának emelése, a történelemdidaktikai/módszertani ismeretek bővítése, valamint a történelemdidaktika szerepének erősítése.

Tankönyvkatalógus
A hivatalos közoktatási tankönyvek gyűjteménye.


ONLINE ELÉRHETŐ BIBLIOGRÁFIÁK

Magyar Nemzeti Bibliográfia
https://mnb.oszk.hu/
A weboldal közös felületen gyűjti össze a hungarikum fogalma alá tartozó dokumentumokat leíró nemzeti bibliográfiáink közül az eredetileg nyomtatott, de már digitalizált formában interneten is elérhetőket, az adatbázisokat, valamint az e-folyóiratként közreadott anyagokat.