Katalóguskeresés Duplicate 1

 

Nyitó oldali csempék

Asset Publisher

A bírói hatalom kárfelelőssége

A mű a közhatalom károkozásáért való polgári jogi felelőssége témakörén belül a bírói hatalom kárfelelősségét vizsgálja, amely az államhatalom kártérítési felelősségének speciális területe.

Borbás Beatrix a pécsi jogi kar doktori iskolájában folytatta kutatásait az állami kárfelelősség területén, doktori értekezését 2012. évben védte meg. A szerző egyetemi oktató és praktizáló ügyvéd, ami leginkább abban mutatkozik meg, hogy a műben a bírói kárfelelősség dogmatikai, elméleti alapjainak teljes körű áttekintése mellett a témát alapvetően gyakorlatias szemlélettel közelíti meg.

A szerző a hazai és nemzetközi jogirodalom feldolgozása mellett bemutatja a téma hatályos jogi szabályozását, elemzi a mai bírói kárfelelősségi tényállások hazai és európai joggyakorlatát, valamint ismerteti a magyar bíróságok ellen indított kártérítési pereket is. A szerző részletesen bemutatja az állami kárfelelősség kialakulását és vizsgálja a közhatalmi kárfelelősség és az ítélkezési tevékenységért való felelősség dogmatikai alapjait. Kiemelt figyelmet szentel a szerző a fél tisztességes eljáráshoz, valamint a perek ésszerű időn belüli befejezéséhez való jogának megsértése esetén irányadó, a Polgári perrendtartás 2. §-ában szabályozott objektív kárfelelősségi alakzatnak. A mű részletesen bemutatja a tisztességes eljárás és az ésszerű pertartamhoz fűződő jog sérelmével okozott károkért való felelősség megítélésének hazai és európai tendenciáit, valamint ismerteti az Európai Bíróság vonatkozó joggyakorlatát.

Dr. Darák Péter, a Kúria elnöke a mű előszavában leszögezi: "A bírósági szervezet kárfelelőssége az igazságszolgáltatás jogállami működésének kiemelkedő biztosítéka. Az ítélkező bíró személyes (fegyelmi, büntetőjogi, kártérítési) felelősségre vonhatósága mellett a bíróság mint szervezet polgári jogi felelőssége az okozott kárért a jogállamiság egyik "zárókövének" tekinthető: alkalmazására azokban a rendkívüli esetekben kerülhet sor, amikor a közhatalommal felruházott bíróság a jog érvényesítése helyett jogot sért, és jogsértő eljárásával - jogorvoslati eljárásban sem orvosolható - kárt okoz az állampolgárnak. A bírósági jogkörben eljáró személyek károkozó magatartása - amennyiben következmények nélkül marad - az államhatalom oldaláról nézve súlyos működési zavart eredményez; rést üt a jogállamiság, a jog uralma alá vetett állam eszméjének pajzsán, teret engedve ezzel az önkénynek."

A kiadvány raktári jelzete az OGYK-ban: KK III/6371

cimlap012

Banner

Online account

Hungarian Juristical Portal

Országház Könyvkiadó

MPGY

Rare Books and Manuscripts Collection

Bibliography of Legislation and Public Affairs

Repository of Architectural Plans

Image Repository

virtual library visit